David Rusňák a jeho investiční skupina DRFG


David Rusňák je český podnikatel a filantrop. Je zakladatel a majoritní vlastník skupiny DRFG (David Rusňák Family Group) specializované na investice do nemovitostí, telekomunikací, finančních služeb, v rámci kterých poskytuje investiční podílové fondy pro širokou veřejnost.

David Rusňák pochází z malé vesničce Labuty nedaleko Kyjova. Vystudoval střední ekonomickou školu v Hodoníně a je absolventem jazykové školy. V roce 2013 se oženil s Petrou Schillerovou, nyní Rusňákovou, která se pohybuje v cestovním ruchu a ve stejném odvětví je zaměstnaná v Brně jako radní. Se svou manželkou má David Rusňák jednoho syna. Mezi jeho zájmy patří gastronomie, zvláště ta tradiční česká a rakousko-uherská – vlastní například brněnskou restauraci Konfit. Má rád také cestování a kvalitní vína.

Jak David Rusňák začínal

V roce 2003 byl zaměstnán v brněnské dopravní firmě DH a spol. S jejím majitelem Davidem Hálkem poté vybudoval vlastní společnost Compass DKD Czech poskytující mezinárodní dopravu zboží. V roce 2007 dosahovala společnost obratu čtvrt miliardy. Posléze Rusňák od Hálka jeho část koupil a v roce 2009 firmu prodal. Vydělané miliony vložil do byznysu se stavební chemií, do poradenství k evropským dotacím, do vývoje softwaru pro sklady a továrny a dalších segmentů.

Vznik skupiny DRFG

V roce 2011 Rusňák veškeré své dílčí firmy sloučil do investiční skupiny DRFG, jejímž je 90% vlastníkem. Hlavními tématy zájmu DRFG jsou investice do nemovitostí – zejména retailových a obchodních center, telekomunikací, energetiky, zdravotnictví a finančních služeb. Skupina se zaměřuje primárně na český trh.

Do portfolia skupiny patří také činnosti mimo zmíněné oblasti – skupina kupříkladu má zakázkové krejčovství Galard, restauraci Konfit nebo biofarmu Podchřibí.

Aktiva DRFG v roce 2016 překročila tři miliardy korun, přitom ještě v roce 2013 činila „jen“ půl miliardy. Skupina v počátku svého podnikání vytěžila jmění především díky prodeji svých dluhopisů. EBITDA skupiny DRFG byla v roce 2015 121 milionů korun.

Rusňákova skupina DRFG v roce 2016 založila Nadaci DRFG, jejímž primárním cílem je sdružovat lidi a napomáhat jim k lepšímu životu. Stála u vzniku inkubátoru pro studenty Unifer, který mladým lidem poskytuje získat praxi s prací na reálných projektech. V Uniferu vlastní 50% podíl. DRFG podporuje extraligový brněnský hokejový tým Kometa. DRFG podpořila skrze své architektonické studio A PLUS i vznik nové hokejové haly, již chce v Brně postavit právě Kometa. Kromě hokeje podporuje od roku 2016 také ligu malé kopané – DRFG Superligu malého fotbalu. DRFG přispěla třeba také na koncertní šňůru kapely Team, dlouhodobě podporuje fotografa Jiřího Kolbabu nebo mezinárodní jazzový festival JazzFestBrno.